Leo Parks konst visas på Xet-museet
16 april, 2020Så besöker du Xet-museet
14 maj, 2020Förändringar pga Corona
På grund av den rådande situationen kommer de aktiviteter som planerats under våren att ställas in eller flyttas till senare.
Öppettider
Xet-museet är öppet när Tumba Bibliotek är öppet. Tiderna kan ändras, för aktuella öppettider se bibliotekets hemsida: https://bibliotek.botkyrka.se/
Pågående utställning
Just nu visas verk av Xet-stipendiaten Leo Park, Xet:s målning Melodier vid älven från 1935 samt tre nya originalverk deponerade av framlidne Johan Asplund. Allt mycket sevärt så missa inte det.
Årsmöte
Årsmötet är flyttat till den 26 augusti 2020. Vi återkommer med tid och dagordning.
Besök på Runö
Besöket på Runö är inställt i maj. På grund av Corona pandemin flyttas den planerade utflykten till hösten 2020 under förutsättning att Folkhälsomyndigheten har lättat på restriktionerna om antal personer för evenemang.
Så fort vi vet mer återkommer vi med information på hemsidan och via mail till de som anmält sig till vårens visning.
Visningar
Alla visningar är inställda.
Resa till Kroatien och Bosnien
Xet-sällskapets årliga resa går i år till Kroatien och Bosnien 17 – 23 oktober.
Vår förhoppning är att kunna genomföra resan, men på grund av hur coronapandemin utbreder sig både här hemma och i Europa måste vi reservera oss för eventuella ändringar.
Det finns fortfarande några platser kvar och för att följa med på denna resa i ”Sven Xets fotspår” krävs att vara medlem i Xet-sällskapet.
För ytterligare information om resan kontakta Reseskaparna som arrangerar denna resa i samarbete med Xet-sällskapet. Kontakt: 08-94 40 40 info@reseskaparna.se
Styrelsen